LanguageŠpičkové prístrojové vybavenie

ZOBRAZIŤ VIAC

Zmluvy so všetkými poisťovňami

ZOBRAZIŤ VIAC

Dajte si urobiť vysnené plastické korekcie za výhodné ceny!

ZOBRAZIŤ VIAC

Diagnostická kyretáž

Kyretáž – výškrab, je asi najčastejším diagnostickým a liečebným zákrokom na krčku a v dutine maternice. Pri diagnostickej kyretáži získavame časť sliznice na histologické vyšetrenie, ktoré nám objasní príčinu napr. nevysvetliteľného krvácania. Ide o tzv. frakcionovanú kyretáž, kedy sa jedna vzorka sliznice odoberá z kanála krčka maternice, druhá z dutiny maternice.

Predoperačná príprava:

Samotný výkon nevyžaduje špeciálnu prípravu. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, pričom je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie. Pred operáciou je potrebné klásť dôraz na hygienu operovanej oblasti, doporučujeme oholiť ochlpenie vonkajšieho genitálu. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientkám neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). V deň operácie pacientka nesmie 6 hodín pred výkonom jesť ani piť.

Postup:

Výkon sa realizuje v krátkodobej celkovej anestéze v dĺžke trvania cca 15 minút. Po dezinfekcii rodidiel a pošvy sa prevedie dilatácia (rozšírenie) hrdla maternice kovovými nástrojmi (dilatátormi). Maternicová sliznica je odstránená pomocou tenkého nástroja – kyretu a takto získaný materiál je odoslaný na histologické vyšetrenie. V prípade pozitívneho výsledku, je pacientke navrhnutý ďalší liečebný postup.

Pooperačný priebeh:

Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacientka opustiť zdravotnícke zariadenie už po niekoľkých hodinách. Pred odchodom do domácej liečby je každá pacientka poučená o svojom zdravotnom stave a so svojím chirurgom si dohodne termín ďalšej kontroly. Po výkone je dobré dodržiavať oddychový režim, vyvarovať sa dvíhaniu ťažkých bremien, vhodné je len sprchovanie nie kúpanie, vyvarovať sa správaniu, ktoré by viedlo k rozkrvácaniu, resp. zaneseniu infekcie (nepoužívať menštruačné tampóny, vaginálne výplachy, obmedziť pohlavný styk aspoň po dobu 3 – 4 týždňov).

Komplikácie:

Medzi všeobecné komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť pri akejkoľvek operácii patrí krvácanie počas a po operácii, infekcia, alergická reakcia na dezinfekciu, lieky alebo použitý materiál. Kyretáž patrí k jednoduchším gynekologickým zákrokom, má však i svoje riziká (napr. prederavenie steny maternice, poranenie susedných orgánov, nervov alebo ciev). Výskyt týchto komplikácií je však veľmi zriedkavý.