LanguageŠpičkové prístrojové vybavenie

ZOBRAZIŤ VIAC

Zmluvy so všetkými poisťovňami

ZOBRAZIŤ VIAC

Dajte si urobiť vysnené plastické korekcie za výhodné ceny!

ZOBRAZIŤ VIAC

Operácia vbočeného palca

Hallux valgus, známy aj ako vybočený alebo vykrivený palec, je rozšírenou deformáciou palcov na nohách, ktorá je často sprevádzaná aj ďalšími súvisiacimi deformáciami chodidla. Deformita vzniká na genetickom podklade a je zhoršovaná nevhodnou obuvou, preťažovaním alebo úrazmi. Takmer vždy je hallux valgus spojený s ďalšími abnormalitami nohy: porušenie priečnej klenby nohy, vytŕčaním hlavičky I. predpriehlavkovej kosti, vnútorná rotácia palca. Ochorenie postihuje najmä ženy nad 40 rokov, výnimočne v mladšom veku. Muži tvoria len asi 15% celkového počtu pacientov.

Pre koho je operácia vhodná?

K chirurgickému zákroku sa pristupuje najmä v prípadoch, kedy halluxy spôsobujú pacientom bolesti a s tým súvisiace problémy pri chôdzi. Tie môžu byť vyvolané zápalovými procesmi a opuchmi v dôsledku zvýšeného tlaku na palcový kĺb či trenie obuvi pri chôdzi. Vhodná obuv je pritom často pre pacientov s halluxami nedosiahnuteľná, keďže sa im noha zväčší natoľko, že nie je možné zohnať dostatočne široké topánky. Halluxy môžu byť tiež príčinou ďalších zdravotných problémov, ako je artritída či vznik kladivkových prstov na nohách, kedy palec svojim tlakom vytlačí druhý prst nad ostatné prsty na nohách, čo môže mať zas ďalšie nepríjemné následky.

Predoperačná príprava:

Operácia halluxov môže prebiehať rôznymi spôsobmi a môže vyžadovať väčší alebo menší zásah v závislosti od štádia ochorenia a stavu poškodenia (deformácií) chodidla. Vykonáva sa v lokálnej alebo celkovej anestézii, pričom v druhom prípade je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). V deň operácie pacient/ka nesmie 6 hodín pred výkonom jesť ani piť.

Postup:

Typ operačnej liečby je závislý od stupňa postihnutia a od prítomnosti  alebo neprítomnosti degeneratívnych zmien. Pri slabo rozvinutom halluxe stačí odstrániť výrastok na nohe cez malý rez nad deformitou. V prípade potreby je možné premiestniť časť väziva tak, aby sa narovnal palec a obnovila rovnováha svalstva na nohe. V rozvinutejšom štádiu ochorenia je potrebná rekonštrukcia poškodených častí nohy. To sa uskutočňuje presunutím mäkkých častí, ako sú svaly, väzivo či šľachy do želanej polohy, ktorá sa následne fixuje pomocou skrutiek, drôtov alebo dláh, aby bolo zabezpečené jej správne zhojenie. Cieľom operácie je uľaviť  pacientovi od bolesti, zamedziť progresu ochorenia a vzniku ďalších deformít a s tým spojených zdravotných komplikácií a v neposlednom rade aj dosiahnuť estetický vzhľad chodidla.

Pooperačný priebeh:

Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie už po niekoľkých hodinách. Pred odchodom do domácej liečby je každý pacient poučený o svojom zdravotnom stave a so svojím chirurgom si dohodne termín ďalšej kontroly (spravidla na druhý deň). Bezprostredne po operácii môže pacient pociťovať bolesť a môžu pretrvávať opuchy v mieste operácie. Úľavu od bolesti, ako aj zmiernenie opuchov dosiahneme držaním operovanej končatiny vo zvýšenej polohe. Po operácii musí byť chodidlo počas najbližších 4 až 6 týždňov fixované dlahou alebo špeciálnou topánkou na odbremenenie priehlavku. Odporúča sa nezaťažovať operovanú nohu, kým sa nestabilizuje nová poloha chodidla.

Až po tomto období nasleduje obdobie rehabilitácie, pričom sa postupne zvyšuje záťaž na chodidlo. Cieľom rehabilitácie je obnovenie pohyblivosti a spevnenie svalstva, ktoré drží kosti na nohe v správnej polohe. Vo väčšine prípadov dochádza k obnoveniu funkcie chodidla do 2 mesiacov po zákroku.

Komplikácie:

Pri dodržiavaní všetkých pokynov sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch, prejavy zvýšeného krvácania, zápal operačnej rany či intolerancia šijacieho materiálu. Chirurgická liečba halluxov má dlhodobý efekt. Pri genetickej predispozícii je však dobre vyhýbať sa aj po operácii úzkym topánkam a vysokým opätkom, aby sa ochorenie opäť nerozvinulo.