LanguageŠpičkové prístrojové vybavenie

ZOBRAZIŤ VIAC

Zmluvy so všetkými poisťovňami

ZOBRAZIŤ VIAC

Dajte si urobiť vysnené plastické korekcie za výhodné ceny!

ZOBRAZIŤ VIAC

Facelift, botox, liposukcia

Face lifting – plastická operácia nadbytku kože tváre

Najvýraznejšou črtou ľudského tela je tvár. Pružnosť, pevnosť a vzhľad kože zabezpečujú kolagénové a elastínové vlákna, ktoré vytvárajú v koži pomerne pevnú a pružnú vystužujúcu sieť. Starnutím, poškodením kože a ďalšími vplyvmi množstvo týchto látok v koži postupne klesá, následkom čoho je tvorba vrások, záhybov, ale aj jaziev. Chirurgické „omladenie“ zadrží nárazy rokov, koriguje ochabnuté štruktúry a zabraňuje tiež vytváraniu ďalších jemných a stredných vrások. Pri operácii sa odstráni nadbytok kože na krku a tvári a dôjde tak k čiastočnému vyhladeniu niektorých vrások.

Predoperačná príprava:

Na všetky Vaše otázky v súvislosti s podstúpením zákroku Vám odpovieme v rámci osobnej konzultácie, ktorá bude predchádzať finálnemu rozhodnutiu, či podstúpiť operáciu a v akej miere. Samotný zákrok si nevyžaduje špeciálnu prípravu. V deň operácie si klientka umyje tvár mydlom a vodou, odlíči sa, večer pred operáciou si umyje vlasy. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientkam neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). V deň operácie nesmie pacientka 6 hodín pred výkonom jesť ani piť.

Postup:

Operácia sa obvykle vykonáva v lokálnej anestézii, ktorú je možné doplniť analgosedáciou. Pri želaní pacientky je možné chirurgický zákrok uskutočniť aj v celkovej anestézii (v takomto prípade je nutné predoperačné vyšetrenie). Zákrok trvá cca 3 hodiny. Operačný prístup sa štandardne robí vo vlasatej časti spánkovej oblasti pokračuje pred ušnicu pod ušný lalôčik a okolo ušnice. Rez končí v dolnej tretine vlasatej časti hlavy. Následne je v závislosti od zvolenej techniky oddelená koža a podkožie od svalovo väzivovej vrstvy, ktorá je následne tiež buď otvorená, natiahnutá, redukovaná a zošitá, alebo spevnená stehmi. Nadbytočná koža je v požadovanom rozsahu odstránená. Rana je zošitá a operácia sa končí podľa potreby vložením drénov na odvádzanie možného krvácania. Hlava a priľahlá časť tváre je následne zabandážovaná elastickým obväzom.

Pooperačný priebeh:

Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacientka opustiť zdravotnícke zariadenie do 24 hodín. Pred odchodom do domáceho liečenia je každá pacientka poučená o svojom zdravotnom stave a so svojim ošetrujúcim lekárom si dohodne termín preväzu (zväčša na druhý deň po operácii). Elastická bandáž je odstránená a drény, ak boli vložené, sú vytiahnuté na ďalší deň. Následne je pacientke naložená elastická kukla, ktorú nosí 24 hodín denne počas 2 týždňov za účelom podpory a formovania tkanív uvoľnených počas operácie, aby sa dosiahol žiadaný pooperačný efekt. V tomto období je treba rátať s opuchmi ako aj zmenami farby kože z dôvodu hematómov, ktoré začnú miznúť po 7-10 dňoch. Pri prvej kontrole (zvyčajne 8-10. pooperačný deň) sa odstránia stehy a skontroluje sa operačná rana. Pacientka po operácii nesmie fajčiť ani byť vystavená veľmi zafajčeným miestnostiam. Fajčenie môže výrazne skomplikovať pooperačný stav. Pre nerušené hojenie rany je vhodné sa vyhýbať niekoľko dní väčšej fyzickej námahe resp. domácim prácam. Opaľovane by malo byť obmedzené na niekoľko mesiacov po operácii.

Komplikácie:

Ako každá operácia, aj plastická operácia nadbytku kože tváre prináša so sebou určité riziká. Okrem všeobecných operačných komplikácií (infekcia, krvácanie, tvorba hypertrofických alebo keloidných jaziev) je nutné spomenúť aj komplikácie typické konkrétne pre túto operáciu. Najčastejšie ide o poranenie nervov, ktoré kontrolujú svaly tváre alebo ich citlivosť, ktoré je obyčajne dočasné alebo v zriedkavých prípadov môže byť aj trvalé.

Botox

Novinkou v problematike vrások je použitie látky zvanej botulotoxín. Botulotoxín alebo botox je prírodný čistý proteín, ktorý uvoľňuje mimické svaly, ktoré sú zodpovedné za vznik vrások. Dodáva tvári uvoľnený, svieži výraz, ktorý je potrebný na dosiahnutie prirodzeného a mladistvého vzhľadu. Nízka dávka Botoxu sa aplikuje tenkou ihličkou do presne určeného kožného svalu, ktorý sa v priebehu niekoľkých dní (zrelaxuje) uvoľní. Vďaka uvoľneniu mimického svalu dochádza k vyhladeniu a často k úplnému vymiznutiu nežiaducich, rušivých vrások. Bolesť pri použití tenkej ihličky je minimálna a klienti ju výborne tolerujú.

Trvanie účinku

Celý výkon trvá niekoľko minút (cca 15 minút). Účinok nastupuje po 3-5 dňoch od aplikácie a pretrváva až niekoľko mesiacov (v priemere 4-5 mesiacov). Po tejto dobe je mimický sval opäť schopný pohybu a vráska sa objaví znovu, no už v menšom meradle. Podstatné je, že počas doby imobilizácie svalu sa pokožka v tejto oblasti zregeneruje, klient sa zbaví zlozvyku (napr. krčiť čelo, mračiť sa), a preto dochádza k zlepšeniu resp. zmenšeniu pôvodných vrások.

Výhody Botoxu

  • vyhladzuje vrásky,
  • vytvára mladistvý vzhľad,
  • nechirurgický zákrok bez obmedzení po výkone,
  • viditeľné výsledky už po 3-5 dňoch po výkone,
  • po aplikácii nie je nutná pracovná neschopnosť.

Liposukcia – odsávanie tuku

Človek pri správnej životospráve, diéte a telesnej aktivite je schopný zhodiť na váhe, zmenšiť celkový objem tuku a spevniť svalstvo. Napriek tomu stále pretrvávajú lokalizované oblasti tukových vankúšov, ktoré sú rezistentné na tieto opatrenia. Ultrazvuková liposukcia je najšetrnejšia forma invazívnej liposukcie, ktorá využíva najnovšiu ultrazvukovú technológiu pre bezpečné, šetrné a dokonalé vytvarovanie tela. Oproti klasickej liposukcii pôsobí selektívne iba na nežiaduce tukové bunky, pričom nervové zakončenia a cievy zostávajú nepoškodené. Ultrazvuková liposukcia je ideálnym riešením pre každého, kto sa chce zbaviť prebytočného tuku rýchlo, šetrne a s maximálnym efektom.

Predoperačná príprava:

Samotný zákrok si nevyžaduje špeciálnu prípravu. Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii, pričom pri celkovej je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie. Samotnému zákroku predchádza podrobné vymeranie a rozkreslenie oblastí odberu tuku. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). V deň operácie nesmie pacient/ka 6 hodín pred výkonom jesť ani piť.

Postup:

Chirurg vnikne do podkožia z minimálneho rezu a tenkou kanylou pôsobením ultrazvuku premení tuk v ošetrovanej partii do stavu emulzie. Ultrazvuk pôsobí výlučne na tukové bunky a preto nedochádza k poškodeniu okolitých tkanív. Rozvoľnené tukové bunky potom chirurg odsaje liposukčnou kanylou. Vzhľadom  k tomu, že sú odsávané nepoškodené tukové bunky, krvné straty sú minimalizované. Po zákroku sú ošetrené drobné ranky po kanylách a pacient si na ošetrovanú oblasť oblieka špeciálne kompresívne prádlo. Nesmiernou výhodou zákroku je aj následné vypnutie pokožky v odsávanom mieste, pretože nedochádza k poškodeniu kolagénových vlákien.

Pooperačný priebeh:

Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie do 12 hodín. Pred odchodom do domácej liečby je každý pacient poučený o svojom zdravotnom stave a so svojím chirurgom si dohodne termín ďalšej kontroly (spravidla na druhý deň). Bezprostredne po výkone, po návrate domov, je vhodné zostať v pokoji na lôžku, neskôr po niekoľkých hodinách je možná kratšia prechádzka. Prvý deň po výkone je možné vykonávať bežné denné aktivity ako je chôdza, riadenie auta a pod. 3. a 4. deň po liposukcii možno už organizmus zaťažiť prakticky bez obmedzenia normálnou každodennou činnosťou. Ťažšiu telesnú záťaž je možné začať jeden mesiac po výkone.

Kompresívne prádlo sa odporúča nosiť 24 hodín denne po dobu najmenej 2 – 4 týždňov podľa pokynov ošetrujúceho lekára.

Asi 14 dní po výkone dôjde k zatuhnutiu v miestach, kde bolo tukové tkanivo odsaté, a môžu sa vytvoriť tuhé “ hrče „, nerovnosti, ktoré pretrvávajú 2 – 3 mesiace. Do oblastí, odkiaľ bolo odsaté tukové tkanivo, vrastá väzivové tkanivo, ktoré sa po niekoľkých mesiacoch začne vstrebávať. V tejto fáze odporúčame na danú oblasť prikladať vlažné obklady asi na 20 minút denne a kožu so stvrdnutým podkožím primerane silným tlakom masírovať až 6x denne 10 minút po dobu niekoľkých mesiacov.

Komplikácie:

Ako každá operácia, aj ultrazvuková liposukcia prináša so sebou určité riziká. Po zákroku sa môžu objaviť kožné nepravidelnosti, opuchy, ktoré sa vo väčšine prípadov časom vstrebú, najmä vďaka pravidelnej masáži. Infekčné komplikácie sa objavujú po liposukcii veľmi zriedka, v prípade, že sa objavia, je nutná celková liečba antibiotikami a eventuálne chirurgická drenáž či punkcia postihnutej oblasti. Pocit zvýšenej alebo naopak zníženej citlivosti môže v oblasti ošetrenej liposukciou pretrvávať aj niekoľko týždňov, postupom času však úplne vymizne.