LanguageŠpičkové prístrojové vybavenie

ZOBRAZIŤ VIAC

Zmluvy so všetkými poisťovňami

ZOBRAZIŤ VIAC

Dajte si urobiť vysnené plastické korekcie za výhodné ceny!

ZOBRAZIŤ VIAC

Plastická operácia nosa

Korekcia nosa (Rhinoplastika)

Nos predstavuje dominantnú časť tváre a každý čo i len najmenší zásah spôsobuje pomerne výraznú a mnohokrát nezvratnú zmenu vo výzore tváre. Aby operačný zákrok priniesol požadovaný estetický výsledok s prirodzeným a harmonickým výzorom tváre, je nutné ho podrobne prekonzultovať s operatérom. Samotná voľba operačného prístupu a technika závisí od individuálnych predispozícií pacienta, väčšina zákrokov však spočíva v odstránení hrboľu nosa, v zmenšení a zúžení nosovej špičky, v skrátení dĺžky nosa, či v korekcii vychýlenia nosovej priehradky. Väčšina korekčných operácií nosa sa vykonáva až po ukončení rastu nosa (po 18. roku života). Výnimkou sú iba operácie zamerané na odstránenie funkčnej poruchy, alebo na zlepšenie dýchania. Najčastejšie rozlišujeme dva typy operácie:

  • Jednoduchá korektívna operácia nosa – operácia mäkkých častí a špičky nosa
  • Komplikovaná korektívna operácia nosa – operácia mäkkých častí a špičky, vrátane kostených častí nosa

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu, na koži a sliznici nosa nesmie byť akýkoľvek prejav zápalového ochorenia. Večer pred operáciou je nutné nos vyčistiť, vystrihať chĺpky a vypláchnuť nosovú dutinu. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Postup:

Operačný prístup sa plánuje vždy individuálne podľa lokálneho stavu. Prevažne sa volí prístup cez nosové vchody, takže jazva v pooperačnom období nie je viditeľná. Len v zriedkavých prípadoch sa používa kožný rez medzi nosovými vchodmi za účelom korekcie špičky nosa. Operácia mäkkých častí sa vykonáva v miestnom znecitlivení, avšak pri kompletnej rekonštrukcii nosa sa odporúča anestéza celková. Operácia sa začína odseparovaním kože z kosti a chrupavky jednoduchým rezom. Potom sa nos vysekáva do požadovaného tvaru a koža sa spätne natiahne na kosť. Na nos sa aplikuje dlaha (termoplastová) na spevnenie nosa a do nosných dierok sa zavedú tampóny na lepšiu stabilizáciu nosnej priehradky.

Pooperačný priebeh:

Bezprostredne po operácii prevezú pacienta na pooperačnú izbu na pozorovanie. Po operácii pri nekomplikovanom priebehu odchádza pacient domov do 24 hodín. V závislosti od typu operácie treba v pooperačnom období počítať s opuchom tváre, nos je citlivý a ojedinele sa objavujú aj bolesti hlavy. Je dobré zostať ležať v posteli s vyvýšenou hlavou, a to prvých 24 hodín po operácii. Mierne svrbenie a opuchy okolo očí sa objavia ako prvé príznaky, vrchol prichádza po dvoch až troch dňoch. Odporúčajú sa studené obklady, ktoré zmierňujú opuchy. Tie zmiznú po dvoch týždňoch. Objavuje sa aj krvácanie z nosa počas prvých dní, ktoré môže vystriedať pocit plného nosa. Následné kontroly u lekára sa plánujú v týždňových intervaloch. Dôležité je hlavne udržať hygienu v nosových vchodoch (čistenie nosa peroxidom vodíka a aplikácia antibiotickej masti) a vystríhať sa pred mechanickým poškodením nosa. Dlaha a stehy sa odstraňujú dva týždne po zákroku. Po 3 týždňoch je možné začať s masírovaním a uvoľňovaním kože v oblasti chrbta nosa. Po pár týždňoch do šiestich mesiacov sa nos formuje a po pol roku nadobudne konečný tvar.

Komplikácie:

Pri dodržiavaní všetkých pokynov sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch a prejavy zvýšeného krvácania. Niekedy sa po operácii vyskytnú miesta so zníženou citlivosťou, ktorá sa však počas niekoľkých týždňov až mesiacov spontánne prinavráti.