LanguageŠpičkové prístrojové vybavenie

ZOBRAZIŤ VIAC

Zmluvy so všetkými poisťovňami

ZOBRAZIŤ VIAC

Dajte si urobiť vysnené plastické korekcie za výhodné ceny!

ZOBRAZIŤ VIAC

Plastická operácia ucha

Korekcia odstávajúcich ušníc (Otoplastika)

Odstávajúce ušnice predstavujú pomerne častý estetický problém. Operácia je jediná metóda, ktorá dokáže vyriešiť podstatu problému (zmenšiť uhol medzi ušnicou a hlavou) a tak zlepšiť túto mnohokrát nápadnú deformáciu. Najvhodnejšími pacientmi sú deti v predškolskom veku, ktorým vyriešenie ich problému mnohokrát ušetrí posmešky zo strany spolužiakov a tak môže napomôcť k ich rýchlejšej adaptácii v kolektíve. Operácie ušníc vykonávame aj u dospelých klientov. Detská chrupavka je však mäkšia, jemnejšia a poddajnejšia ako dospelá, a preto sa aj ľahšie modeluje, čím je možné dosiahnuť dokonalejší výsledný efekt operácie.

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu okrem umytia vlasov pred operáciou. Pri dlhých vlasoch tieto vypnúť event. priniesť so sebou gumičky a umelé sponky do vlasov. Dieťa (klient) musí byť pred operáciou zdravý minimálne 14 dní od posledného užívania antibiotík. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín).

Postup:

Operácia sa vykonáva v miestnom znecitlivení. Trvá od jednej do dvoch až troch hodín v závislosti od typu deformity. Chirurg po dohovore s klientom (rodičmi) volí vhodný operačný postup t.j. modeláciu chrupavky a jej fixáciu stehmi, alebo v prípade potreby odoberá – redukuje časť chrupavky ušnice, aby ju tak mohol ľahšie priblížiť ku hlave. Prístup ku chrupavke je možný spredu aj zozadu, častejšie sa využíva prístup zo zadnej plochy ušnice, kde sa cez niekoľko centimetrový rez, odstránením nadbytku kože, obnažuje chrupavka a robí sa vlastná operácia podľa vopred dohodnutého postupu s klientom. Rana je následne zošitá vstrebateľnými stehmi, ktoré sa rozpustia do 7 – 14 dní. Po operácii je naložená na hlavu elastatická bandáž, ktorá chráni ranu pred možnou infekciou a zároveň fixuje ušnice v požadovanej polohe.

Pooperačný priebeh:

Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie už po niekoľkých hodinách. Prvý preväz je po 7 dňoch od operácie. V prípade teplôt, bolestí, prekrvácania krytia je potrebné sa spojiť ihneď s operatérom. Druhý preväz sa robí 14.deň od operácie. Na 3. týždeň sa bandáž skladá a klient používa čelenku len na noc počas 3 mesiacov (dôvod – ochrana ušníc pred mimovoľným pohybom v spánku a poškodenia ich tvaru a polohy až do vytvorenia pevnej jazvy t.j. po 3 mesiacoch od operácie), dovtedy ju nosí 24 hodín denne. Po sňatí bandáže je vhodná aplikácia repíkových obkladov.

Komplikácie:

Sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti a pretečenie obväzu. Zápal operačnej rany, intolerancia šijacieho materiálu so zmenou formy ušnice sa vyskytujú ojedinele.