LanguageŠpičkové prístrojové vybavenie

ZOBRAZIŤ VIAC

Zmluvy so všetkými poisťovňami

ZOBRAZIŤ VIAC

Dajte si urobiť vysnené plastické korekcie za výhodné ceny!

ZOBRAZIŤ VIAC

Plastická operácia viečka

Plastická operácia očných viečok (Blepharoplastika)

Viečka sú najmarkantnejšou oblasťou ľudskej tváre, kde je proces biologického starnutia kože najskôr badateľný. V závislosti od individuálnej a často vrodenej predispozície sa s „unavenými, prepadnutými očami s vráskami“ v praxi stretávame aj u ľudí v mladšom veku. Príčinou estetických problémov u pacientov nie je mnohokrát len nadbytok a vráskavenie kože na viečkach, ale aj existencia tukových vačkov, ktoré spôsobujú už spomenutý unavený vzhľad. Operácia viečok ( Blepharoplastika ) je jednou z najčastejších operácií v estetickej a plastickej chirurgii. Jedná sa o odstránenie nadbytku kože horných alebo dolných viečok, v niektorých prípadoch spolu s tukovými vankúšikmi a uvoľneného svalu, vytvárajúceho na dolných viečkach girlandy. Cieľom operačného zákroku je odstrániť nadbytok kože, eventuálne tuku a svalu pri ich nadbytku.

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu. Deň pred operáciou nepoužívať žiaden krém a make-up. V deň operácie je potrebné kožu dostatočne odmastiť. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). Je vhodné si priniesť zo sebou tmavé okuliare.

Postup:

Operácia sa plánuje vždy individuálne podľa lokálneho stavu na viečkach. Vykonáva sa v miestnom znecitlivení v polohe v ľahu na chrbte. Pri operácii sa odstraňuje vopred vyznačený nadbytok kože v indikovaných prípadoch aj nadbytok tuku a svalu. Operácia sa ukončuje zošitím kože viečok a naložením elastickej bandáže alebo ľadových – gélových obkladov v závisloti od operatéra. Tieto sú naložené ihneď po operácii, aby zmenšili opuch a tlmili bolesť. Rezy na hornom ako aj dolnom viečku sú vedené v prirodzených kožných ryhách, takže po operácii sú jazvy skoro neviditeľné.

Pooperačný priebeh:

Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie už po niekoľkých hodinách, prípadne na druhý deň po operácii. V pooperačnom období treba počítať s výskytom modrín a opuchu, ktoré sa zvyčajne stratia do 14 dní. Bezprostredne po operácii (prvých 24 hodín) sa odporúča lokálna aplikácia studených obkladov. Následne je vhodné aplikovať očnú masť do spojivkového vaku a repíkové obklady. Stehy sa vyberajú po 5-6 dňoch od operácie (po ich vybratí je možné použiť make-up a aplikovať kontaktné šošovky). V tomto období je potrebné obmedziť napríklad prácu na počítači.

Komplikácie:

Sú veľmi zriedkavé. Zväčša sa obmedzujú len na mierne pooperačné bolesti, pretrvávajúci opuch a prejavy zvýšeného krvácania. Opuch môže byť príčinou prechodného nadmerného slzenia očí, napnutia a vychlípenia hlavne dolného viečka.