LanguageŠpičkové prístrojové vybavenie

ZOBRAZIŤ VIAC

Zmluvy so všetkými poisťovňami

ZOBRAZIŤ VIAC

Dajte si urobiť vysnené plastické korekcie za výhodné ceny!

ZOBRAZIŤ VIAC

Operácia pri roztrhnutí Achillovej šťachy

Achillova šľacha je najväčšia a najsilnejšia šľacha v tele. Ide o tvrdú obruč z väzivového tkaniva, ktorá pripája lýtkové svaly k pätovej kosti (calcaneus). Achillova šľacha je tiež nazývaná ako pätová šľacha. Najčastejšou príčinou roztrhnutia Achillovej šľachy je preťaženie, alebo opakované pohyby vykonávané pri tom istom druhu športu, práci, či inej činnosti. Včasná liečba je kľúčom k skorému návratu do plnohodnotného života či športového nasadenia.

Predoperačná príprava:

Operácia nevyžaduje zvláštnu prípravu. Pred výkonom má pacient/ka zafixovanú poranenú dolnú končatinu, chôdza je možná iba s pomocou bariel bez došľapu. Do operácie musí byť pacient v pokoji. V deň operácie pacient/ka nesmie 6 hodín pred výkonom jesť, piť, na operáciu prichádza s interným predoperačným vyšetrením.

Postup:

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Šľacha je odhalená a zošitá cez cca 3-5 cm veľký rez. V prípade odtrhnutia šľachy od kosti sa šľacha fixuje ku kosti osteosyntetickým materiálom. V pooperačnom období je noha spevnená dlahou či ortézou. Po operácií je nutná aplikácia liekov na riedenie krvi (fraxiparine, clexane), ako prevencia trombózy.

Pooperačný priebeh:

Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie už po niekoľkých hodinách. Pred odchodom do domáceho liečenia je každý pacient poučený o svojom zdravotnom stave a so svojim ošetrujúcim lekárom si dohodne termín preväzu (zväčša na druhý deň po operácii). Po operácii je nutná imobilizácia členka po dobu niekoľkých týždňov. Rehabilitačný program je zameraný na spevnenie, obnovenie pružnosti šľachy a jej sily. Trvá mesiace, pokiaľ sa šľacha vráti do primeraného stavu. Trpezlivosť je dôležitá, predčasná športová či iná namáhajúca aktivita by mohla navodiť rôzne komplikácie.

Komplikácie:

Ako každá operácia, aj operácia roztrhnutej Achillovej šľachy má svoje komplikácie. Medzi ne zaraďujeme infekciu, krvácanie operačnej rany, obmedzenie hybnosti, predĺžené hojenie rany, tvorba hypertrofických až keloidných jaziev, alergická reakcia na dezinfekciu, lieky alebo použitý materiál, regionálne výpadky kožnej citlivosti. Výskyt týchto komplikácii je však zriedkavý.