Language



Špičkové prístrojové vybavenie

ZOBRAZIŤ VIAC

Zmluvy so všetkými poisťovňami

ZOBRAZIŤ VIAC

Dajte si urobiť vysnené plastické korekcie za výhodné ceny!

ZOBRAZIŤ VIAC

Operácia cisty Bartholinskej žlazy

Bartholiniho žľazy sú dve malé žľazy, ktoré sa nachádzajú hneď vedľa spodnej časti vaginálneho otvoru. Každá žľaza vytvára malé množstvo hlienovej tekutiny, ktorá je odvádzaná krátkym vývodom nazývaným Bartholiniho žľazový vývod. Cysta Bartholiniho žľazy vzniká z dôvodu uzavretia prirodzeného vývodu. Jej veľkosť môže byť odlišná postupne sa môže aj zväčšovať.

Predoperačná príprava:

Samotný výkon nevyžaduje špeciálnu prípravu. Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii, pričom v druhom prípade je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientkam neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). 2 – 3 týždne pred zákrokom je potrebné vysadiť hormonálnu antikoncepciu, z dôvodu zníženia pooperačného rizika tromboembolickej choroby. V deň operácie pacientka nesmie 6 hodín pred výkonom jesť ani piť.

Postup:

Chirurgická liečba spočíva v uvoľnení obsahu cysty buď punkciou alebo narezaním povrchu, čím sa obsah odstráni. Takýto postup sa prevádza v miestnom znecitlivení ale býva tiež spojený s krátkodobým efektom s častými recidívami. Možným lepším riešením je narezanie povrchu útvaru s rozšírením otvoru a fixovaním okrajov incízie stehmi. Hovorí sa o marsupializácii. Najtrvalejší efekt má extirpácia (odstránenie) celej cysty aj s jej výstelkou (blanou, ktorá tvorí puzdro cysty). Po zastavení krvácania sa rana zašije vstrebateľným stehom. Výkon sa obvykle robí v celkovej anestéze a v čase keď útvar nie je akútne zapálený. Podľa potreby a uváženia chirurga môžu byť následne pacientke podávané antibiotiká. Odstránený útvar sa odošle na histologické vyšetrenie, pri ktorom sa zistí, či sa jedná o zhubný alebo nezhubný útvar. V prípade pozitívneho výsledku, je pacientke navrhnutý ďalší liečebný postup.

Pooperačný priebeh:

Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacientka opustiť zdravotnícke zariadenie už po niekoľkých hodinách. Pred odchodom do domácej liečby je každá pacientka poučená o svojom zdravotnom stave a so svojím chirurgom si dohodne termín ďalšej kontroly (spravidla na druhý deň). Zákrok vo väčšine prípadov pacientky nijako neobmedzuje v bežnom živote odporúča sa len sprchovanie nie kúpanie, vyvarovať sa správaniu, ktoré by viedlo k rozkrvácaniu, resp. zaneseniu infekcie.

Komplikácie:

Sú veľmi zriedkavé. Medzi všeobecné komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť pri akejkoľvek operácii patrí krvácanie počas a po operácii, infekcia, roztrhanie operačnej rany, predĺžené hojenie rany, tvorba hypertrofických až keloidných jaziev, alergická reakcia na dezinfekciu, lieky alebo použitý materiál.