Kŕčové žily (varixy) sú abnormálne rozšírené, vakovité a kľukaté žily (cievy vedúce krv smerom ku srdcu). Lekársky termín „varixy“ označuje žily hrubé viac ako 3 mm. Pri vzniku kŕčovej žily dôjde najprv k porušeniu pevnosti žilovej steny. Tam, kde je stena oslabená, sa žily rozširujú a dochádza k poruche funkcie žilových chlopní. Kŕčová žila nemá chlopne správne uzavreté – krv sa nevracia správne späť a žila sa rozširuje. V rozšírených žilách chlopne nedomykajú a bránia tak spätnému toku krvi. Tá sa hromadí v žilách a tým ešte zvyšuje tlak na žilovú stenu. Dochádza k žilovej nedostatočnosti. Pri dlhotrvajúcom priebehu vedie ochorenie k vzniku rôznych komplikácii – zápaly, trombózy, kožné zmeny až vznik ťažko liečiteľných vredov.
Kŕčové žily patria k najrozšírenejším civilizačným ochoreniam, ktoré postihuje žilový systém dolných končatín, pričom u žien sa kŕčové žily vyskytujú až trikrát častejšie ako u mužov. Podľa štatistík trpí touto nepríjemnou poruchou viac ako polovica populácie. Veľký podiel má na tom sedavý spôsob života, obezita a stúpajúci vek.
Najčastejšie subjektívne príznaky:
- svrbenie, pálenie alebo pocit chladu, mravenčenie
- pocit „ťažkých nôh“
- únava dolných končatín
- kŕče v lýtkach
- zvýšená potivosť a nepokojné nohy
- bolesti (najmä po dlhodobom sedení či státí)
- opuchy nôh
- zmeny na koži, v podkoží v dôsledku zvýšenej pigmentácie
- strata pružnosti kože.
Liečba kŕčových žíl:
Liečba varixov je možná viacerými spôsobmi.
Konzervatívny postup – je neradikálne riešenie varixov, kde sa kompresívnou liečbou a režimom (cvičením, vyvarovaním sa dlhšieho sedenia alebo státia na mieste) spomaľuje ďalší rozvoj varixov a čiastočne sa predchádza možným komplikáciám.
Skleroterapia (sklerotizácia) – spočíva v aplikácii chemickej látky (lasera), ktorá naruší žilovú výstelku čím dochádza k deštrukcii poškodených kŕčových žíl. Vykonáva sa v lokálnej alebo celkovej anestézii a je riešením pre pacientov s metlicovitými a retikulárnymi varixami.
U väčších je potrebná operačná liečba, ktorá spočíva v odstránení postihnutých žíl. Odstráni sa celá postihnutá žila alebo len poškodené časti žily – CHIVA metóda. Operačný výkon sa robí v celkovej anestézii, lokálnom znecitlivení alebo v spinálnej anestézii. Medzi riziká, ktoré sa môžu vyskytnúť pri operačnom výkone patria všeobecné riziká spojené s celkovou, miestnou alebo spinálnou anestéziou a chirurgickým výkonom ako sú alergické reakcie na aplikované lieky ( aplikované celkovo alebo miestne ), trombóza, embólia do pľúc resp. inej časti organizmu. Možné pooperačné komplikácie spojené s týmto výkonom: pooperačná bolesť, pooperačné krvácanie v operačných ranách, zakrvácanie v miestach po odstránení žíl, zápalové komplikácie v rane. U pacientov, kde sa odstraňuje celý kmeň žily z dolnej končatiny sa môže poraniť i senzitívny nerv, ktorý túto žilu sprevádza. Porucha citlivosti sa u väčšiny spontánne upraví.
Hlavným problémom ochorenia je znovu vytvorenie varixov po určitom čase od operácie. Žiadny spôsob liečby recidíve nedokáže zabrániť.
Operácie kŕčových žíl s pomocou endovaskulárneho laseru – EVLT (endovascular laserotherapy)
Princípom operácie je zavedenie špeciálneho laserového vlákna (endovakulárny laser) do postihnutých žíl. Laserová energia sa premení na teplo čo vedie k uzáveru postihnutej žily a jej vstrebaniu. Výkonu predchádza sonografické zobrazenie postihnutých žíl s určením miesta, ktoré je príčinou vzniku varixov (miesto kde sa krvný tok v žile obracia tzv. reflux). Princípom liečby varixov je zlikvidovanie týchto kritických miest. Ak sa zamedzí spätnému toku krvi varixy nevzniknú alebo už vytvorené varixy zaniknú. USG prístroj umožňuje nasondovanie postihnutej žily bez nutnosti väčších rezov, čo umožňuje uskutočniť zákrok s minimom jaziev alebo u niektorých bez zanechania jazvy. Najväčšou výhodou tejto procedúry je minimálna bolestivosť po zákroku, v drvivej väčšine pacient odchádza domov krátko po výkone a v určitých prípadoch k výkonu nie je potrebná anestéza, robí sa v miestnom znecitlivení. Pooperačná rekonvalescencia je krátka, samozrejme jej dĺžka je individuálna, ale oproti klasickej operácie varixov je výrazne skrátená.
Pooperačný priebeh:
Po výkone je naložená kompresívna pančucha alebo elastická bandáž, do dvoch hodín po výkone pacient chodí. Po odchode domov je doporučená prvý deň chôdza po 30 minút 2 krát denne, následné dni je povolená normálna aktivita. Fyzické výkony prípadne šport si vyžadujú 3 týždňovú prestávku. Jeden mesiac po operácii sa nedoporučuje lietať lietadlom viac ako 3-4 hodiny. Po dvoch dňoch po výkone prichádza pacient na kontrolu, v prípade problémov na druhý deň.
Čo možno očakávať po EVLT?
Môžu sa vyskytnúť krvné podliatiny, ktoré sú plošné a behom niekoľkých dní sa vstrebávajú. Bolesti vznikajú nepravidelne 1-2 deň po výkone, dajú sa zvládnuť analgetikami. U niektorých môžu bolesti trvať aj dlhšie, čo svedčí o postupnej prestavbe žily po poškodení laserom. Zdureniny sa môžu vyskytnúť vo väčších varixoch a sú spôsobené krvnými zrazeninami po koagulácii žily. Obvykle sa spontánne vstrebú, zriedka ich je potrebné chirurgicky odstrániť. Zápal žíl (flebitída) môže vzniknúť ako reakcia na zákrok, na jej vymiznutie postačujú lokálne protizápalové masti.
Možné komplikácie:
Vzniku komplikácii nemožno úplne zabrániť i pri dodržaní správneho postupu. U niektorých pacientov sa môžu pozdĺž operovaných varixov vyskytnúť pigmentácie, ktoré trvajú niekoľko mesiacov a nie vždy úplne vymiznú. Zriedkavou komplikáciou je hlboká žilová trombóza a jej riziko výrazne znižuje použitie USG prístroja počas výkonu. Poškodenie nervov môže byť následok pôsobenia tepelnej energie. Ide o poškodenie senzitívnych nervov čo spôsobuje stratu citlivosti v určitej oblasti. Obvykle tieto príznaky po niekoľkých týždňoch ustupujú. Veľmi zriedkavou komplikáciou po tomto výkone je infekcia v ranách.