Operácia kladivkového prsta

Kladivkový prst (digitus hammatus) je častou deformitou nohy. Deformity malých kĺbov v oblasti palca a prstov nohy sú častým javom hlavne v ženskej populácii, ale môžeme sa s nimi stretnúť aj u mužov. Príčiny sú multifaktoriálne. Najväčší podiel na vzniku týchto deformít má pravdepodobne štýl obúvania – úzka špica a vysoký podpätok. Dochádza k preťažovaniu klenby nohy a jednotlivých kĺbov, k skráteniu malých svalov nohy a svalov v oblasti predkolenia. Všeobecne patria tieto deformity do skupiny komplexných statických deformít prednej nohy a nepredstavujú len kozmetický ale aj zdravotný problém. Časté sú bolesti, otlaky a zápaly v oblasti vyčnievajúcich kostí malých kĺbov prstov a v prednej časti spodnej plochy nohy.

Predoperačná príprava:

Samotný výkon nevyžaduje špeciálnu prípravu. Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii, pričom v druhom prípade je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). V deň operácie pacient/ka nesmie 6 hodín pred výkonom jesť ani piť.

Postup:

Cieľom operačnej liečby je úprava jednotlivých deformít tak, aby bolo dlhodobo zabezpečené vyhovujúce postavenie palca a prstov nohy, a tým pádom aj úľava od bolestí a tlaku v obuvi. Všeobecne ide o operačné výkony kedy prístupom cez krátke kožné rezy musíme prerušiť kontinuitu záprstných kostí (osteotómia) alebo jednotlivých článkov palca a prstov, nasleduje úprava postavenia, korekcia deformity a fixácia kovovou skrutkou. Tento kovový materiál nám zaručí správne postavenie do tej doby, kým dôjde k zhojeniu jednotlivých kostí.

Pooperačný priebeh:

Bolestivosť po výkone je individuálna. Zvýšená poloha operovanej nohy a chladenie vo väčšine prípadov pomáha zmierňovať ťažkosti. Po dôslednom pooperačnom pozorovaní, môže pacient opustiť zdravotnícke zariadenie už po niekoľkých hodinách. Pred odchodom do domácej liečby je každý pacient poučený o svojom zdravotnom stave a so svojím chirurgom si dohodne termín ďalšej kontroly (spravidla na druhý deň) resp. termín odstránenia stehov (tie sa odstraňujú zvyčajne na 10. až 12. deň). Po operácii je nutná chôdza a zaťažovanie nohy v špeciálnej pooperačnej topánke po dobu 4-6 týždňov. Pri operáciách deformít prstov bez zásahu na záprstných kostiach nie je nutné odľahčovanie nohy ani špeciálna obuv. Po kostnom zhojení nasleduje reedukácia chôdze a individuálny strečingový program. Plná záťaž je možná 6-8 týždňov po operácii.

Komplikácie:

Vo všeobecnosti je pravdepodobnosť výskytu komplikácii priamo úmerná prítomnosti rizikových faktorov (napr. pokročilý vek, diabetes mellitus, ateroskleróza, choroby srdca a pľúc, nesprávna životospráva, obezita, fajčenie, väčší rozsah operačného výkonu). Medzi komplikácie, ktoré sa môžu vyskytnúť pri tejto operácii patrí krvácanie počas a po operácii, infekcia, roztrhanie operačnej rany, predlžené hojenie rany, tvorba hypertrofických až keloidných jaziev, alergická reakcia na dezinfekciu, lieky alebo použitý materiál. Percento výskytu je malé, ale úplne sa vylúčiť nedajú.

Pridaj komentár