Abdominoplastika
Nadmerne ovisnuté – pendulujúce brucho vzniká najčastejšie po veľkom úbytku hmotnosti, alebo úbytku jeho objemu. Predstavuje mnohokrát nielen estetický, ale aj hygienický problém. U žien vzniká najčastejšie po tehotenstve, alebo rýchlej redukcii váhy, kedy sa koža s podkožným tukom, často poškodená striami, neprispôsobí a zostáva v nadbytku. Často je stav sprevádzaný ochabnutím brušnej steny spolu s rozostupom (diastázou) priamych brušných svalov, ktorá je príčinou „vystrčeného“ či „ovisnutého“ brucha. Cieľom abdominoplastiky je redukcia nadbytočnej kože, podkožného tuku s eventuálnou elimináciou diastázy a prítomných strií (trhliniek kože, ktoré vznikajú pri nadmerne rýchlom náraste telesnej hmotnosti), spevnenie a korekcia poklesnutého brucha do krajšieho postavenia. Podľa rozsahu poklesu a klinického nálezu určí chirurg terapeutický plán (kompletná abdominoplastika, miniabdominoplastika, obrátená abdominoplastika a iné). Pri rozhodovaní k operácii je dôležité uvedomiť si nasledovné fakty: a) ide o náročný a rozsiahly chirurgický výkon, b) operácia zanecháva rozsiahle jazvy v podbrušku prebiehajúce medzi lopatami oboch bedrových kostí v oblasti pubického ochlpenia. O to viac abdominoplastika vyžaduje od pacienta adekvátnu ochotu spolupracovať a prísne sa riadiť pokynmi lekára v pooperačnom období.
Predoperačná príprava:
Na koži nesmie byť akýkoľvek prejav zápalového ochorenia. Večer pred operáciou je nutné kožu odmastiť a vyholiť si prirodzenie. Pre možnosť zvýšeného krvácania odporúčame pacientom neužívať 3 týždne pred operáciou lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (napr. acylpyrín, aspirín, anopyrín). Pri orfarinizácii doporučujeme 10 dní pred zákrokom prechod na nízkomolekulárny heparín (napr. fraxiparine 0,3-0,4 s.c). V deň operácie pacient/ka nesmie 6 hodín pred výkonom jesť, piť, na operáciu prichádza s interným predoperačným vyšetrením.
Postup:
Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii v antibiotickej clone. Operácia trvá v závislosti od rozsahu 2- 4 hodiny. Rez je vedený v podbrušku v oblasti tzv. bikini, ktorá skrýva rez pod spodným prádlom. Koža a podkožný tuk sú oddelené od svalovej vrstvy až po rebrový oblúk a predná brušná stena je spevná plastikou svalovej vrstvy podľa potreby. Pupok je uvoľnený z pôvodnej lokality a vyšitý na nové miesto. Prebytok kože aj s tukom je odstránený a rana je zošitá. Z dôvodu hromadenia sa krvi v oblasti operačnej plochy sa vkladajú odsávacie tzv. Redónove drény do rany, aby sa zabránilo vzniku hematómov. Na konci operácie po sterilnom prekrytí rany je naložené elastické prádlo, aby oddelená vrstva kože a tuku priľnula ku svalovej spodine.
Pooperačný priebeh:
V prípade nekomplikovaného priebehu do 48 hodín je klient previazaný, Redónove drény sú odstránené (v závislosti od množstva odsávanej krvi) a naložené špeciálne elastické prádlo, ktoré sa nosí nepretržite 4-6 týždňov, okrem sprchovania, ktoré je možné od 5. dňa. Klient sa nesmie kúpať do vybrania stehov. Stehy sú odstránené na 14. deň. Klient si prádlo v prípade potreby môže oprať bežným spôsobom. Bežná fyzická denná aktivita je klientom umožnená asi 1 týždeň po operácii. Plné zaťaženie je možné však až po 2 mesiacoch. Popísaný stav vychádza z bežného pooperačného priebehu. Rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí od individuálnych schopností hojenia organizmu každého jedinca i od svedomitosti prístupu pacienta.
Komplikácie:
Nakoľko ide o rozsiahly chirurgický výkon, riziko vzniku komplikácií je vyšší. Zväčša sa však obmedzujú len na pooperačné bolesti, hematómy a opuch. Niekedy sa po operácii vyskytnú miesta so zníženou citlivosťou, ktoré sa však počas niekoľkých týždňov až mesiacov spontánne prinavráti. Zápal operačnej rany, nekróza, vznik pseudocýst, asymetria pupku, intolerancia šijacieho materiálu a vznik hypertrofických, keloidných jaziev sa vyskytujú ojedinele. Operačný výkon je spojený s vyšším rizikom vzniku embólie.