Laparoszkópos vakbélműtét
A vakbél – féregnyúlvány (appendix), a vastagbél felső részén elhelyezkedő féregnyúlvány, amely általában a hasüreg jobb oldalán található. A vakbélgyulladás az akut hasi megbetegedések közé tartozik. Ezzel a szóhasználattal az olyan hasüregi megbetegedéseket jelölünk, amelyek hirtelen alakulnak ki, és az a jellemzőjük, hogy ha nem kezeljük őket sürgősen, akár a páciens halálát is okozhatják. A vakbélgyulladás lehet akut, de akár krónikus (hosszantartó ismételt irritáció) is. A krónikus vakbélgyulladás esetén határozottan a laparoszkópos vakbélműtétet (az appendix eltávolítását) ajánljuk, nem csak kozmetikai megfontolásokból, hanem mert így egyértelműen jobban felül lehet vizsgálni a hasüreget és a kismedencét is.
Műtéti előkészületek:
A műtét nem igényel különösebb előkészületeket. A műtét napján fokozott figyelmet kell szentelni a műtéti terület higiéniájára, a műtéti területet szükség esetén alaposan le kell borotválni. A fokozott vérzés veszélye végett a műtétet megelőző 3 hétben nem ajánljuk az acetilszalicilsavat (pl. acetilszalicilsavat, aszpirint, anopyrint) tartalmazó orvosságok fogyasztását. A műtét napján a páciens 6 órával a műtét előtt nem ehet és nem ihat, és a műtét előtti kivizsgálás eredményeivel érkezik.
Eljárás:
A műtét alatt a páciens a hátán fekszik. A köldök feletti seben keresztül tű segítségével először szén-dioxidot vezetünk a hasüregbe. Ezt követően egy speciális kamerát vezetünk be, és további két 5–12 mm-es vágáson keresztül pedig speciális eszközöket, amelyek segítségével megkeressük az appendixet, ezután szikével megszakítjuk a vérellátását, kapoccsal lezárjuk és eltávolítjuk. A műtét alatt bekövetkezhet olyan helyzet, ami miatt a műtét nyílt műtétté változik – például ha a műtéti terület átláthatatlan, kiterjedt összenövések vagy olyan lelet miatt, amelyet nem lehet laparoszkóppal kezelni.
Műtét utáni teendők:
Közvetlenül a műtét után a pácienst a szobára viszik, és néhány órán keresztül intravénásan kaphat folyadékot és fájdalomcsillapító gyógyszert. A műtétet követő 2-3 órában folyékony ételt fogyaszthat (amennyiben az altatás következtében hányásra való kényszer nem jelentkezik – egyéni jellegű). Az ezt követő napokban visszatérhet az áltolános étkezési szokásaihoz. Komplikációk nélkül a páciens a műtétet követő 24 órán belül haza mehet. Az otthoni lábadozás megkezdése előtt a pácienst tájékozatják az egészségügyi állapotáról, és a sebésszel egyeztetik, hogy mikor lesz a következő orvosi vizsgálat (általában a műtétet követő napon), valamint a varratok eltávolításának időpontját (általában a műtétet követő 7–10. napon). A seb zavartalan gyógyulása érdekében ajánlott néhány napon keresztül a nagyob erőfeszítések elkerülése. Az átfogó gyógyulás érdekében javasolt a fürdéssel és a zuhanyzással óvatosnak lenni, hogy néhány napig a sebet ne érje víz. A munkaképtelenség időtartamának hossza egyéni, általában 2 – 3 hétig tart.
Komplikációk:
A komplikációk felléptének aránya alacsony, de teljesen nem kizárható. Felléphet vérzés, fertőzés, a seb környékén vagy a hasüregben kialakuló gennyesedés (ami a seb fokozott érzékenységével és lázzal járhat) keloid hegek, összenövések kialakulása. Egyéb szervek akaratlan megsértése miatt esetleg újabb műtétre lehet szükség.
Zdravím ja by som sa rada poinformovala či je možnosť platiť aj na splátky,myslím plastiku pŕs ďakujem za včasnú odpoveď.